Що слід зробити заздалегідь
Визначатися зі спеціальністю в момент здачі документів навряд чи доцільно. Можна до останнього коливатися з вибором вишу, проте обирати професію та спеціальність слід заздалегідь.
По-перше, в 11 класі найпізніше взимку потрібно буде обрати предмети для ЗНО. До речі, перелік сертифікатів ЗНО, необхідних для вступу на конкретний напрям підготовки, щороку визначається наказом Міністерства освіти і науки восени. Перелік попереднього року доступний у системі “Конкурс” або на сайті ЗВО (насамперед у правилах прийому).
По-друге, ще в 10 або в 11 класі слід подумати про підготовчі курси або про репетитора. Курси бувають різні: від короткотермінових (кілька тижнів) до тривалих (до 6-9 місяців). Групи формуються за інтересами вступників: можна обрати один або декілька предметів (українська мова і література, фізика, математика, комп’ютерна підготовка тощо). Заняття відбуваються ввечері або по суботах. Навчаючись на курсах, окрім знань, отримаєш нагоду поспілкуватися з викладачами вишу та студентами.
Якщо ти вчишся у 9 класі і не впевнений, що отримаєш достойні оцінки ЗНО, у тебе є варіант вступу до університету через технікум (коледж). Сертифікати ЗНО непотрібні для випускників коледжу при вступі до університету. Час при цьому ти практично не втратиш: навчання в коледжі триває 4 роки, а тривалість отримання кваліфікації бакалавра для випускників коледжів у більшості вишів на один рік менша, ніж для вчорашніх школярів. Якщо ти вирішиш піти цим шляхом, рішення про вибір професії маєш прийняти саме зараз (така можливість надається університетами лише випускникам споріднених спеціальностей). Детальніше про це можна дізнатися нижче.
Восени (десь у жовтні-листопаді) на офіційних сайтах ЗВО з’являються правила прийому на наступний рік. Там наведено перелік документів, необхідних для вступу, терміни їх здачі, принципи формування рейтингу вступника, терміни оприлюднення результатів прийому, порядок їх оскарження, перелік пільгових категорій вступників тощо.