Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу

ЯК РОЗПОДІЛЯЮТЬСЯ БЮДЖЕТНІ МІСЦЯ В УКРАЇНСЬКИХ ВИШАХ?

Кількість бюджетних місць

Ще до початку вступної кампанії держава визначає сумарну кількість бюджетних місць (СКБМ) з кожної із спеціальностей виходячи з пріоритетів держави та її фінансових можливостей. У свою чергу університети дають заявки на максимальний обсяг держзамовлення (МОД) з кожної зі своїх спеціальностей. Цей обсяг не може перевищувати обсяг попереднього року більше, ніж на 10%. Очевидно, що загальноукраїнська сума цих обсягів з кожної зі спеціальностей перевищує сумарну кількість місць СКБМ, визначених державою. Це означає, що не всі виші отримають заявлений ними максимальний обсяг держзамовлення.

Рейтингові списки

Кожний вступник має право подати до 5 заяв на бюджетні місця не більше, ніж на 4 спеціальності (кількість університетів, куди можна подати заяву, обмежена лише кількістю заяв, тобто числом 5). Кожній із заяв вступник надає пріоритетний номер (№1 – найбільш бажаному варіанту і далі у порядку зниження привабливості). Наприкінці липня кожний університет з кожної своєї спеціальності має рейтинговий список вступників, упорядкований за середньозваженим балом. Окрім того, існує загальноукраїнський рейтинг із кожної спеціальності. Ті, хто потрапив у цьому останньому до верхньої частини списку в межах СКБМ, будуть рекомендовані на бюджетні місця, проте університет буде визначений шляхом перевірки пріоритетів вступника. Рейтинговий бал останнього з рекомендованих і буде прохідним балом за даною спеціальністю. Проте в популярних серед вступників університетах прохідний бал може виявитися вищим.

Розподіл бюджетних місць

Перевірка для кожного з вступників починається з його заяви з пріоритетом №1. Якщо за першим пріоритетом вступник не потрапляє до максимального обсягу держзамовлення МОД даного вишу, він не отримує рекомендацію до даного навчального закладу. У протилежному випадку перевіряється потрапляння вступника до кращих у загальнонаціональному рейтингу за даною спеціальністю. У разі позитивної відповіді вступник отримує рекомендацію за пріоритетом №1, а його інші заяви з розгляду вилучаються. У разі негативної відповіді стосовно пріоритету №1 так само перевіряється заява з пріоритетом №2. Якщо потрібно, будуть перевірені всі 5 заяв.

Для низки технічних спеціальностей (до них належить і наша спеціальність 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка») передбачена можливість т.зв. «підтягування». Якщо за підсумками всеукраїнського конкурсу заявлені бюджетні місця на даній спеціальності вишу заповнені не повністю, на вакантні місця можуть претендувати кращі з вступників, що пройшли за конкурсом на бюджетні місця і зараховані на контрактні місця на цю спеціальність. Тому, якщо Ви не виключаєте варіант контрактного навчання, але сподіваєтесь отримати бюджетне місце, слід писати варіант заяви, що передбачає участь у конкурсі не лише на бюджетне місце, а й на контрактне місце у випадку неотримання бюджетного.

Як і де знайти себе у списках рекомендованих до зарахування?

Найшвидший спосіб, яким вступник може дізнатися, чи отримав він місце держзамовлення та в якому виші – подивитися цю інформацію в особистому кабінеті, з якого він свого часу подавав заяви (ez.osvitavsim.org.ua). Крім цього, списки рекомендованих в кожний окремий університет мають з’явитися на сайті vstup.info та на сайтах кожного вищого навчального закладу (приймальна комісія Національного гірничого університету виставляє накази про рекомендацію до зарахування на сторінці http://www.nmu.org.ua/ua/content/study/admission/).

Якщо бажану спеціальність обрано, до яких вишів подавати заяви?

Насамперед, звичайно до тих, які Вам більш до вподоби. Проте, якщо Ваш рейтинговий бал не з найвищих, слід перестрахуватися. Якщо Ви, наприклад, подасте лише одну заяву до найпрестижнішого університету, Ви можете не потрапити туди внаслідок обмеження на максимальний обсяг держзамовлення МОД, встановлений для нього. З іншого боку, навряд чи Ваші шанси стануть більше, якщо Ви подасте багато заяв на одну спеціальність у багато вишів (конкурс все одно всеукраїнський). Проаналізуйте за допомогою системи «КОНКУРС» (vstup.info) максимальні та середні бали зарахованих на бюджет у різні університети у попередні роки (бажано з великими обсягами МОД) та оберіть для себе «запасні варіанти».


Про систему професійної освіти в Україні
Як обрати професію
Як вибрати ЗВО
Що слід зробити заздалегідь
Якщо ти закінчив технікум (коледж)
На фінішній прямій (липень – серпень)
>Як розподіляються бюджетні місця в українських вишах?<

© 2006-2022 Інформація про сайт